Ajutised näitused 2019

Detsember 2024
ETKNRLP
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ajutised näitused 2019

Neljapäeval 5. detsembril kell 16 avatakse Mahtra Talurahvamuuseumi uus näitus „Elusa metsa ilu“, mis jääb Mahtra muuseumis avatuks 2020. aasta veebruari lõpuni..

Mea vana inime käin nüid kah veel ikki pöhaba metsa mööda ringi ja vaatan, kui ilus sääl ikki puha on: puud ja põõsad, rohud ja lilled, linnud ja loomad - kõik nagu oma sõbrad ja sugulast… Ja kui ilus on mets, olgu ta suvel või talvel, - ikki sääl on oma mõnu. Lähme kasvõi praegu metsa käima, mis te noored joosete ja rahmeldate oma tööga, aega eläda ja surra. Tule, ma viin su sihki mööda Iia [< Hiie] poole ja näitan, kui ilus on nõmm, ku ta õetseb. Sääl põle muud ku pal'las valge liiv, aga tule vaata, mihuke ilu sääl on ja mihuke elu sääl kihab pal'la valge liivatse nõmme pääl!  (Jaan Tisler, 1921)

Metsast räägitakse palju ning alati võiks temast veelgi enam rääkida. Mahtra Talurahvamuuseum on koostanud oma metsanäituse, mis tutvustab eesti metsa lugu minevikus ja tänapäeval ning seda ikka inimese, olgu siis metsniku, loodusgiidi, puukäsitöölise või looduskaitsja pilgu läbi. Aga veelgi olulisem on see, et peale kõigi raamatute ja tekstide läbilugemist tõmbate endale ja lastele matkasaapad jalga ning lähete ise metsa jalutama, olgu siis hilissügises või varakevades, igal muulgi ajal. Las nood Jaan Tisleri sõnad, mis tänu rahvaluulekogujatele meieni on jõudnud, jäävad saatma teidki, kui te ükskõik mis põhjusel metsatee ette võtate. Armastus kasvab, mida rohkem metsa tundma õppida ning armastusega koos kaasneb soov teda kaitsta ja tarbida ikka nii, et ka teistele elanikele temast jätkuks. Lendorava terviseks! (Lendoravat on Eestis hakanud ähvardama väljasuremisoht)

Rändnäitus „Elusa metsa ilu“ on Mahtra Talurahvamuuseumi kingitus projekti „EV 100 igas külas“ raames. Rändnäitust plaanib Mahtra muuseum edaspidi eksponeerida koolides, raamatukogudes ja teistes metsast ja loodushoiust huvitatud asutustes.

Näituse koostaja ja kunstnik on Anne Daniela Rodgers, kujundaja Maili Lepp, planšettide keeletoimetaja Aili Normak. Täname Eesti Kultuurkapitali, kõiki osalisi, fotograafe ja muuseume, kes näituse valmimisele õla alla panid!

Lähem info: , , tel. 4844199, www.mahtramuuseum.ee

Mahtra Talurahavamuuseumi raamatunäitus 

"Raplamaa sõnas ja pildis"

12. juuni - 27. oktoober 2019 

muuseumi peahoones

On päris uskumatu, kui palju on Raplamaad ja siinseid inimesi kajastatud kirjasõnas. Selliseid trükiseid on kaugelt üle 300. Näituse stendides ja seinal olevates kokkuvõtetes on neid ligi 250. 

Raamatud on liigitatud laiemas plaanis temaatika järgi, kuid paljud neist puudutavad paiku või inimesi laiemalt ja mitmest valdkonnast.

Head uurimist ja avastamist!

Koostööpartnerid:

Rapla Keskraamatukogu

OÜ Rajakaar

OÜ Adograaf

Ajutised näitused 2019
Ootame külalisi 28. septembril Mahtra Talurahvamuuseumi ajalooekskursioonile Juurus algusega kell 12 Eeru kõrtsi eest (giidid Rait Talvoja ja Anne Daniela Rodgers, jalgsi, hind 2 €) ning näituse “Ehedaid hetki ajaleht “Ühistöö” fotoarhiivist” avamisele Juuru Rahvamajas (orienteeruvalt kell 14 ekskursiooni lõppedes). Avatud on ka muuseumi peahoone kell 11-18, kus saab näha näitust "Raplamaa sõnas ja pildis" (muuseumipiletiga).
Ajutised näitused 2019
Ajutised näitused 2019

Ungari Instituut toob Raplamaale näituse „Soli Deo Gloria ehk viis sajandit reformatsiooni Ungaris“ 26.  märts – 1. juuni 2019 Mahtra Talurahvamuuseumis

Avamine 26.03 kell 15, kõik huvilised on avamisele oodatud!

Ungari Instituudi ja Ungari Väliskaubanduse ning Välisministeeriumi koostöös valminud näitus ungari reformatsiooni viiest aastasajast jõuab märtsis pärast rännakuid Tallinnas, Haapsalus, Narvas ja Tartus ka Raplamaale. Näitus kajastab ungari ja laiemalt kesk-euroopa ajalugu reformatsioonile eelnenud sündmustest tänapäevani, tuues esile sidemeid usuelu, trükisõna leviku, hariduselu, õpirännete ning laiemalt nende riikide ajaloo ja kujunemise vahel. Näitus tõlgiti eesti keelde 2018. aastal, et tuua sellega esile mh reformeeritud kirikute osatähtsust nende riikide iseseisvumise teel ning ühtlasi siduda temaatika Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga. Reformeeritud kirikukoolide kasvandikud olid muuhulgas märkimisväärsed ungari vabadusvõitlejad luuletaja Sándor Petőfi ja poliitik Lajos Kossuth. Reformatsioonist alguse saanud õpirännete ajel jõudsid meie suguvennad õppima paljudesse Euroopa tunnustatud ülikoolidesse, kellest teadaolevat vähemalt üks jõudis õppida ka tolleaegses Dorpatis (Tartus).

2011. aasta rahvaloenduse järgi on Ungari elanikest 37,1% katoliiklased, 11,6% reformeeritud kiriku liikmed ja 2,2% luterlased.

Ühest küljest räägib näitus reformatsiooni ajaloost Ungaris, teisalt annab laiema pildi sellest, kuidas reformatsioon on kogu piirkonna ajalugu 500 aasta jooksul mõjutanud.

Näitust soovitame ka koolidel külastada. Selle abil on ajaloo- ja kultuuriajaloo- või usuõpetuse õpetajail hea õpilastele tutvustada Ungari ja selle lähiriikide ajalugu ning kultuuri. mida abistavad kaardid, pildid ja konkreetsed, lühikesed tekstid. Näituse juurde on koolide jaoks valminud ka tööleht, et muuta teema käsitlemine õpilastega lihtsamaks ning interaktiivsemaks.

Lähem info: , tel. 4844199

.
Ajutised näitused 2019
Mahtra Talurahvamuuseum, Muuseumi 1, Juuru alevik, Rapla vald, 79401 Raplamaa, tel 484 4199, 484 4162,
Eesti keeles   In English   По русски