Ajutised näitused 2024

Juuli 2024
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

6. juunil kell 16 avatakse Kohila raamatukogus Mahtra Talurahvamuuseumi näitus „Hageri kihelkond Mahtra muuseumi kogudes”

Näituse avamisel ettekanded:

Kadri Rütmann "Jaan Kaeli jäädvustatud pärand Hageri kihelkonnas"

Rait Talvoja "Perekond Prooso osa Hageri kihelkonna ajaloos"

Jaanus Plaat "Hageri kihelkonna vennastekogudused ja palvemajad"

Näitus tutvustab Hageri kihelkonnast pärit esemeid, mis viie aastakümne jooksul on leidnud tee Mahtra Talurahvamuuseumisse.
Esmakordselt eksponeerime mitmeid haruldusi: Kohila mõisa ümberehituse projekt aastast 1919, Kohila mõisahärra Karl von Luederi perekonnapilt aastast 1888, Adila mõisa talumaade kaart aastast 1885 (eksponeerime koopiat) jmt.
Näitusel on Rein Berlokko fotod, Ehalill Halliste vaibad, infostendid
Hageri vennastekoguduse ajaloost koos rohkete fotode ja Hageri
palvemaja plaanidega, Loone küla Kuusiku talu mitmekülgne esemekogu
19. sajandist ning muu Hageri kihelkonna ajalugu peegeldav vara.

Mahtra muuseumi uue näituse koostajad on Piret Kuutok ja Rait Talvoja. Näitus on avatud kuni 26. augustini Kohila raamatukogus (Tööstuse 4a, Kohila alev). 

Lähem info näitusest ja Kohila raamatukogust:  ,

https://www.kohilaraamatukogu.ee/ ja
https://www.facebook.com/kohilaraamatukogu/
Ajutised näitused 2024
MUUSEUMIÖÖL 18. MAIL AVATAKSE MAHTRA MUUSEUMI ÕUENÄITUS:

Mahtra Talurahvamuuseumi kogudes on palju erinevaid fotosid Juuru kihelkonnast, sealt tuli mõte koostada õuenäituste sari, mis oleks nähtav suuremale publikule. Kuna fotode valik on suur, siis esimeseks näituseks sai välja valitud Juuru kogukonnale kunagi olulised hooned, mida enam ei ole või on järel varemed. Mahtra muuseumi maja ees olevale aiale riputatud näitusele “Juuru kadunud majad” on valitud fotod ajavahemikust 1890.–1940. aastad. 

Näitusel olevate fotodele lisandub info paberkandjal, kust huvilised saavad lugeda nende hoonete ajaloost, kus need hooned kunagi asusid ja mis neist tänaseks saanud on. 

Mahtra muuseumi uue näituse kuraator on Piret Kuutok, kujundaja Liis Roden ja konsultant Rait Talvoja. Suured ilmastikukindlad fotoplanshetid trükkis Adograaf OÜ ja toetas Eesti Kultuurkapitali Raplamaa ekspertgrupp. Näitust saab vaadata sügiseni, seni kuni ilm lubab.
Ajutised näitused 2024

Mahtra Talurahvamuuseumi näitus „100 aastat Ed. Wiiralti piibliainelisi illustratsioone” Juuru raamatukogus.

Aastatel 1924–1926 anti välja kunstnik Eduard Wiiralti illustreeritud ning kirikuõpetaja ja Tartu Ülikooli usundiloo õppejõu Eduard Tennmanni koostatud usuõpetuse lugemikud I–V, milles on kokku 142 Wiiralti originaalset illustratsiooni.

1974. aastal, mil neid joonistusi eksponeeriti raamatugraafika näitusel Eesti Kunstimuuseumis (toonases Eesti NSV Riiklikus Kunstimuuseumis), hakati illustratsioonide kohta kasutama nimetust „Wiiralti Piibel”.

Juuru raamatukogus 24. aprillil avatud näitusel eksponeeritakse kõiki viit originaalset usuõpetuse lugemikku Mahtra muuseumi kogudest ja nendega seonduvat. Näituse koostas Mahtra Talurahvamuuseumi peavarahoidja Rait Talvoja.

Raamatukogu avatud T-R 10-18, L 11-14. 

Info: http://juururaamatukogu.blogspot.com/,

Ajutised näitused 2024
Mida kõike me kogume ...
Läbi aegade on inimesed kogunud igasuguseid asju ja esemeid. Nõukogude ajast pärit lapsed alustasid üldjuhul kommipaberitega. Kooli minnes harjumised ja huvid muutusid. Kommipaberid anti noorematele õdedele-vendadele ning järgmiseks huvialaks olid ümbrikupildid. Sel ajal käis vilgas kirjade kirjutamine ning erinevaid ümbrikupilte oli laialt saada. Ümbriku peal olev mark ahvatles koguma kirjamarke. Vanade postkaartide pealt sai neile väärtuslikku lisa. Enamasti kleebiti need margid kuhugi vihikusse, sest margialbumeid polnud saada. Neid jätkus vaid kogenud ja tõsistele huvilistele. Juba algkoolipäevilt hakati koguma münte. Tavaliselt oli taludes hulgaliselt käibelt kõrvaldatud kopikaid, markasid ja sente. Selline oli algus ...
Tänapäeval kogutakse igasuguseid asju. Tõeliste kogude saamiseks tuleb teha suuri kulutusi. Sellel näitusel eksponeerime väikest osa erinevatest kogudest. Näha saab küllalt haruldasi kommipabereid, osakest suurest ümbrikupiltide
kogust. Ajalooks on saanud telefonikaardid. Meil on ka valik kaasaja inimese parimast sõbrast ja kaaslasest mobiiltelefonist.
Näitus „Mida kõike me kogume ...” on koostatud Mahtra
Talurahvamuuseumi kogudest. „Oma õla on alla pannud” ka muuseumi sõbrad.

Ajutised näitused 2024

Juuru raamatukogus saab kuni aprilli lõpuni näha Konstantin Pätsi 150. sünniaastapäevale pühendatud näitust, mille koostasid Juuru Eduard Vilde Kooli ajalooõpetaja Kalev Kask ja Mahtra Talurahvamuuseumi peavarahoidja Rait Talvoja.  Tegu on raamatunäitusega Eesti ühe kuulsama riigimehe ja president Konstantin Pätsi enda kirjutistega ning tema kohta kirjutatuga Mahtra muuseumi, näituse koostajate ja Juuru raamatukogu kogudest. Vanim raamat näitusel on K. Päts “Eestimaa Talurahwa seaduse arenemise ülewaade” aastast 1911. Sõjaeelsetest raamatutest on haruldasim M. Raud “Konstantin Päts” aastast 1938. Eksponeeritud on mitmed eksiilis ilmunud trükised ja muidugi kaasajal ilmunud raamatud. Paljusid raamatuid on võimalik kohapeal ka lehitseda. Raamatukogu avatud T-R 10-18, L 11-14, P-E suletud.

Lähem info: http://juururaamatukogu.blogspot.com/,
Ajutised näitused 2024
Ajutised näitused 2024
Ajutised näitused 2024
Ajutised näitused 2024

Kuni 31. jaanuarini 2024 on Kohila raamatukogus avatud Mahtra muuseumi kaks näitust:„Rõemsaid jõulusid“ ja „Vanad kooliõpikud. Maateadus/geograafia“.
Koostajad Mahtra Talurahvamuuseumi peavarahoidja Rait Talvoja ja pedagoog Piret Kuutok. Tulge vaatama põnevaid näiteid muuseumi kogus olevatest jõulupostkaartidest, jõuluehetest ja õpikutest!

Lähem info Kohila raamatukogust ja näitustest: https://www.kohilaraamatukogu.ee/naitused/mahtra-talurahvamuuseumi-naitused/ ja  https://www.facebook.com/kohilaraamatukogu/

Ajutised näitused 2024
Mahtra Talurahvamuuseum, Muuseumi 1, Juuru alevik, Rapla vald, 79401 Raplamaa, tel 484 4199, 484 4162,
Eesti keeles   In English   По русски