Ajutised näitused 2021

Juuli 2024
ETKNRLP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Ajutised näitused 2021
Ajutised näitused 2021
Mahtra Talurahvamuuseumi peavarahoidja Rait Talvoja koostatud kolm näitust Alu, Juuru ja Rapla raamatukogudes. Novembrist 2021 kuni jaanuarini 2022. Tulge vaatama põnevaid näiteid Mahtra muuseumi kogus olevatest käsitööriistadest ja õpikutest! Rohkem näitustest:  
Ajutised näitused 2021
Ajutised näitused 2021
Näitus “Memme tass” Mahtra muuseumis
Alates 26. oktoobrist saab Mahtra muuseumis näha väljapanekut nõudest, mis on paljudel inimestel mälestustes kui “nõukaaegsed nõud”, mis põlvkonnavahetuse käigus on vahel koos kappidega oma vanadest kodudest välja kolima pidanud. Vahel on neid aga alles hoitud, meenutamaks lähedasi, keda meie seas enam ei ole. Ja nii on puhvetkapi tagumises nurgas hoiul nii mõnigi tass või serviisi osa, mille nägemine toob huulile hüüatuse: “See on ju memme tass, mis on ainsana tema pulmaserviisist alles!” või “Seda serviisi käisime venna pulmadeks spetsiaalselt Riiast toomas!”.

Need on nõud, mida meie emad, vanaemad, vanatädid jt on noorena käinud poodide vaateakendel imetlemas ning endale ihkamas ning mis on pulmadeks, ristseteks jm tähtpäevadeks kingituna tähistanud nende iseseisva elu algust.

Näitusel on eksponeeritud kohvi- ja teeserviise, mis on olnud kasutusel enne Teist maailmasõda kuni 1970. aastate ootamatult modernsetena mõjuvate komplektideni. Esindatud on nii tsaarivene Kuznetsovi, Riia Jesseni, Riia fajansi- ja portselanitehaste toodangut, mille dekooride rohkus on üllatav. Näitusel on väljas ca 120 erineva dekooriga Rubensi serviisi tassi, mis kuuluvad Kersti Kaivi erakogusse. Valdavalt on tegemist nn Riia kultusserviisidega nagu Rubens, Tauta, Laima, Sakta, Marijka, mis on soetatud enam kui 50 aastat tagasi, ning mida enam juurde ei tule, kuna enamus nende toojatest on tänaseks päevaks oma tegevuse lõpetanud

Näituse eesmärgiks on tutvustada külastajatele nõukogude aja jooksul kappidesse kogutud nõude rikkalikku ja mitmekesist maailma, mis on alles viimastel aastatel on paljude inimeste silmis väärtuslikuks osutunud ning põhjustanud ennenägematu nostalgiliste nõude kollektsioneerimise liikumise.

Näituse kuraator on Haldi Ellam.

Näitus on avatud veebruarini 2022 T–L kell 11–16.

Info: 4844199, www.facebook.com/mahtramuuseum
Ajutised näitused 2021
Ajutised näitused 2021
Ajutised näitused 2021

Juuru ajaloolises vallamajas (Veski 1, Juuru) saab näha Mahtra muuseumi uut püsiekspositsiooni "Vallaametniku tuba" (tekstide autorid Hanno Talving ja Rait Talvoja, kuraatorid Jaanus Plaat ja R. Talvoja, kujundaja Maili Lepp, keeletoimetaja Aili Normak).

Külastajaid ootavad ka püsiekspositsioonid Mahtra muuseumi peamajas ja Atla-Eeru kõrtsis. Olete oodatud!

2021. aasta septembrist kuni novembri lõpuni saab Juuru raamatukogus vaadata järjekordset Mahtra Talurahvamuuseumi näitust

„Vanad kooliõpikud. Maateadus/geograafia“.

Aabitsa-näitusi on läbi aegade tehtud paljudes muuseumites, kuid aineõpikuid eksponeeritakse harva. Otsuse teha selline näitus tingis vanade maateaduse ehk geograafiaõpikute rohkus Mahtra muuseumis. Lisaks oma kogudele oleme kaasanud rariteete ka erakogudest.

Näitus on jagatud viide ossa:
Vanad õpperaamatud, kus otseselt kooliraamatuile on lisatud ka trükis, mille järgi kunagi lapsi kodus lugema õpetati.
Vanemad geograafiaõpikud, sh on eksponeeritud vanim eestikeelne geograafiaõpik aastast 1849 ning maateaduse õpik kuueosalisest sarjast „Koli-ramat“.
Venestamisaegsed õpikud, kus on näha tolleaegsed venekeelsed õpikud, mida vallakoolides kasutati.
Eesti Vabariigi aegsed õpikud, mis on kõige rohkearvulisemalt eksponeeritud.
Okupatsiooniaegsed õpikud, kus on Eesti algkoolide maateaduse õpikud läbi kolme okupatsiooniaja aastatel 1940–1991.

Nagu vanade raamatute näitustel tavaks, siis kahjuks ei saa neid õpikuid käega katsuda ega sirvida, osa neist on väga haruldased.

Tulge külastama meie näitust Juuru raamatukogus, mis on avatud T–R 10.00–12.00 ning L 10.00–14.00. Lähem info: näituse koostaja Rait Talvoja, .

Mahtra Talurahvamuuseumis on 10. juunist 2021 avatud näitus

12 tooli 2

Mahtra muuseumis on juunist septembrini avatud peavarahoidja Rait Talvoja koostatud näitus „12 tooli 2“, kus on eksponeeritud toolid 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest, mis olid kasutuses peamiselt mõisates, jõukamates taludes ja ametiasutustes.

Näitus on järg 2014. aasta alguses avatud talutoolide näitusele. Jätkunäitusel on eksponeeritud nii vabrikutes kui ka väljaõppinud tislerite käe all valmistatud toole, mis pärinevad nii muuseumi- kui ka Juuru inimeste erakogudest.

„Igal inimesel, perel ja asjal on oma lugu. Sageli saab asjade kaudu lahti rääkida inimeste ja perede elusid,“ rääkis autor. „Näitusel olen püüdnud välja panna toole, mis räägivad oma lugusid ja kohati lugusid oma pererahvast. Kahjuks on mõne tooli lugu ka kaduma läinud või väga lühikeseks jäänud, aga midagi on neil ikka öelda. Hoidke enda ja oma asjade lugusid ja rääkige neid edasi!“

Muuseumi peahoone on avatud teisipäevast laupäevani kell 11.00–18.00.

Juuru Vallamajas saab vaadata näitust "Vallaametniku tuba".
Külastajaid ootavad ka püsiekspositsioonid Mahtra muuseumi peamajas ja Atla-Eeru kõrtsis.

Info: 4844199,

www.mahtramuuseum.ee

Ajutised näitused 2021
Ajutised näitused 2021
Mahtra Talurahvamuuseum, Muuseumi 1, Juuru alevik, Rapla vald, 79401 Raplamaa, tel 484 4199, 484 4162,
Eesti keeles   In English   По русски