2010

September 2024
ETKNRLP
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      


Jõuluprogrammid Mahtra Talurahvamuuseumis

14.-22. detsember 2010

Jõulud rehetares
 
Programmi pikkus 1,5 tundi
Grupi suurus kuni 35 õpilast
Hind: 50 krooni/3,20 EUR õpilane

Jõuluõhtul rehetarest mõisa jõulupuule

Programmi  pikkus 2,5 tundi
Grupi suurus kuni 35 õpilast
Hind: 130 krooni/8,31 EUR õpilane

Vaata lähemalt




Meremehe ja teadlase admiral Adam Johann von Krusensterni sünnist möödub tänavu 240 aastat.


Hagudi mõisas 19. novembril 1770 sündinud kuulus meresõitja oli esimese Vene ümbermaailmareisi (1803  1806) organisaator ja juht. Vähem teatakse teda kui teadlast, kes saavutas rahvusvahelise tuntuse merendusvaldkonna kartograafia arendamisel ja uue teadusharu- okeanograafia loomisel. Reisi tulemusel koostatud "Lõunamere atlas" – esimene ühtses mõõtkavas kaardikogu Vaikse ookeani kohta – jäi meresõitjatele käsiraamatuks ligi sajaks aastaks. Oma elu viimased aastad veetis teenekas maadeuurija Virumaal Kiltsi mõisas, kus ta suri 24. augustil 1846.

A. J. von Krusensterni elutööd on väärikalt hinnatud. Tema nime kannab 16 eri maailmajagudes paiknevat geograafilist objekti (neemed, saared, jõed ja mäed) ning kuul asuv kraater. Kiltsi Põhikoolis Lääne-Virumaal on avatud Krusensterni memoriaaltuba, tema viimsel puhkepaigal Tallinna Toomkirikus on hauamonument ning Peterburis Neeva kaldapealsel on mereväe õppeasutuse ette tema auks püstitatud mälestussammas.

Esimese Vene ümbermaailmareisi toimumise 200. aastapäevaks Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis koostatud näitus on Eestimaa muuseume pidi rännates jõudnud tänavu sügiseks Krusensterni sünnimaile. Kõigil huvilistel on näitusekülastusega kaasnevalt võimalus vaadata  dokumentaalfilmi "Spe Fretus  lootusele tuginedes" (OÜ Maurum ja Krusensterni MTÜ, 2008). Näitusega kaasneb õpilaste geograafiaalaseid teadmisi avardav ja kinnistav õppeprogramm.

Näitus "200 aastat ümbermaailmareisist A. J. von Krusensterni juhtimisel" jääb Mahtra muuseumis avatuks 30. novembrini 2010.

Lisainfo:

tel 484 4199,




Uuenev Mahtra Talurahvamuuseum


Mahtra Talurahvamuuseum esitas 17. augustil Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele projektitaotluse "Juuru mõisakompleksi väljaarendamine atraktiivseks külastuskeskuseks ja kaasaegseks museaalseks keskkonnaks".

Käesoleva projekti järgselt areneb Mahtra Talurahvamuuseumi baasil välja külastuskeskus, kuhu lisaks talurahva ja Mahtra sõja temaatikale rajatakse baltisaksa temaatikat käsitlev püsiekspositsioon. Uuenenud Mahtra muuseum arendatakse välja Juuru mõisakompleksi baasil, mis kuulub ka hetkel muuseumi bilanssi, kuid on kasutusest väljas.

Uue ekspositsiooni väljaarendamise järgselt planeeritakse muuseum nimetada Mahtra muuseumiks.

Projekti tulemusena kujuneb Mahtra muuseumist tugev piirkondlik külastuskeskus, mis omab märkimisväärset positiivset mõju kogu Raplamaale.

Vaata Juuru mõisakompleksi välisvaateid: http://www.3d.ee/work/est/juurumois/




Harjumaa Muuseumi näitus "Üllatavad avastused" 


Mahtra Talurahvamuuseumis saab 10. septembrini külastada fotonäitust 2007. aasta suvel Harjumaal toimunud arheoloogilistest kaevamistest.

Fookuses on 3 objekti koos avastatuga: Jägala linnamägi Jägala-Joa külas Jõelähtme vallas, endine Keila mõisa süda, Keila Jõepark Keila linnas ja Ildase talu Tõdva külas Saku vallas.

2007. aastal läbi viidud kaevamised kummutasid seniseid oletusi ja lubasid teha uusi järeldusi. Jägala linnamäel välja kaevatud kaitseehitise jäänused viitavad linnuse seniarvatust varasemale ehitamisajale. Keila Jõepargis leiti ehitiste osi, mille kohta kaartidel tähistus puudus. Tõdva küla oletatavas muistses asulakohas avastati hilisviikingiaegne metallurgiakompleks.

Tekstide autorid on kaevamisi läbi viinud Tartu Ülikooli magistrandid Mari Lõhmus ja Ester Oras, Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi doktorant Mauri Kiudsoo ja magistrant Ragnar Nurk. Fotode autorid on Andres Elliku, Mari Lõhmus, Ester Oras, Risto Tõrv, Mauri Kiudsoo ja Ragnar Nurk. Näituse kujundas Kätlin Janson.

Lisainfo:

tel 484 4199,




Muuseumi 40. aastapäevale pühendatud teemapäevad 1.-2. juulil 2010. a.


1. juuli  Kogude päev. Peavarahoidja eestvedamisel on võimalik külastada muuseumi erinevaid fonde. Algusaeg kell 12
2. juulil Eeru kõrtsis sees ja õuel Eeru pere suvetegemised.
kell 13-15 Laome koos pererahva, sulaste ja teenijatega puid ja kiviaeda. Niidame vikatiga heina ja "lüpsame lehma", valmistame vihtasid, vestame noaga puust loomasid ja meisterdame.
kell 16-18 Ootame külla pillimehi, lauljaid ja tantsijaid maakonna eripaigust. Esinevad Eidapere kapell, Raikküla folkloorirühm "Ristik", Järvakandi Kultuurihalli meesansambel "Viisitiim".

Töötoad ja kontsert tasuta
2. juulil muuseum külastajatele tasuta.

Täpsem info tel 484 4199

Eeru pere suvetegemiste pildigaleriid saab vaadata siit


15. mail toimub Muuseumiöö "Öös on lugusid"

Juba teist aastat korraldatakse Eestimaa muuseumides muuseumiööd, millest võtab osa ka Mahtra Talurahvamuuseum. Ootame külastajaid 15. mail nii muuseumi, Eeru kõrtsi kui Juuru mõisa. Muuseumi külastus ja üritused kell 18-22 on tasuta.

kell 20.00 Eeru kõrtsi rehetoas etendab Salme Vallateater A. Kallase ühevaatuselist näidendit "Bathseba Saaremaal". (info Maire Põder, tel 523 1011)
kell 22.00 Juuru mõisas "Öömõisa öö"  romantiline retk öises mõisas, kaaslaseks salapärased lood ja hääled. (info Ivi Laatsit 484 4199)



Näitus "Maagilised taimed" 30. aprill - 28. juuni 2010

Alates 30. aprillist on võimalik muuseumis külastada näitust "Maagilised taimed ", mis on koostatud Tallinna Botaanikaaia töötajate U. Laansoo, T. Puusepa ja K. Kauri poolt välja antud raamatu "Maagilised taimed ja taimemaagia" põhjal. Näitusel saab tutvuda raamatus käsitletud 25 Eestis kasvava taimega. Lisaks tutvustatakse mõjuvõimsaid välismaal kasvavaid taimi.

Näitusel väljapandud taimed jagunevad nelja gruppi: maitsetaimed, rahvameditsiinis kasutavad taimed, mõnu- ja mürgitaimed ning praktilised taimed. Juurde on lisatud legende puude ja lillede tekkimise kohta. Näitust ilmestavad Eesti Loodusmuuseumist deponeeritud viis loomatopist.

Näituse kuraator on Maire Põder

Täpsem info tel: 484 4199


Vaata pilte näituselt





Mõisa teole!


1. mail toimuvad Juuru mõisas talgud,  mille raames korrastatakse ajaloolise kompleksi territoorium, puhastatakse talli- ja tõllakuuri, ühtlasi antakse ülevaade kõrvalmõisa ajaloost.

Talgulistele pakutakse kosutavat suppi ja kringlit. Sündmuse lõppakordina toimub ühislugemine, mille raames iga talguline saab esitada oma lemmikraamatust lõigu, mis tundub südamelähedane ja mida peetakse oluliseks teistega jagada.

Kohaletulnutel palutakse kaasa võtta hea tuju, veelkord hea tuju, mugavad tööriided ja töövahendid (saed, rehad, labidad).

Täpsem informatsioon ja registreerimine koduleheküljel: http://talgud.teemeara.ee/events/juuru-moisa-hoonete-ja-territooriumi-korrastamine




Lõppenud on 2010. aasta laste mini-uuringute konkurss
„Minu esivanemate lemmikluuletus“

Muuseumisse saadeti 56 tööd seitsmest koolist. Täname kõiki osalejaid ja nende juhendajaid!

Parimate kirjutajate autasustamine toimub  22. aprillil 2010 kell 14 Rapla Keskraamatukogus.


loe lähemalt



Rahvuslike käsitöönukkude näitus Mahtra Talurahvamuuseumis

Kodila kauaaegne näitejuht ja käsitöömeister Juta Blande avas 6. aprillil Mahtra muuseumis rahvuslike käsitöönukkude näituse.

Väljapanemiseks on toonud ta enam kui poolsada nukku, mis on riietatud Eestimaa erinevate kihelkondade rahvariietesse. Nukkudele hakkas Juta rahvariideid tegema kümmekond aastat tagasi. Väikestest katsetustest on välja kasvanud tõsine hobi, mis võimaldab juba näitusi korraldada ja huvilisi juhendada.

Kõrvuti rahvariides nukkudega on Juta meisterdanud ka lasteraamatutest tuntud tegelasi. Mõned neist on vaatamiseks väljas ka seekordsel muuseuminäitusel.

Näituse avamisele ja näitust vaatama on oodatud kõik huvilised, nii lapsed kui täiskasvanud!

Kiirustage, sest nukud on muuseumis vaatamiseks ainult aprillikuu lõpuni!

Täpsem informatsioon: tel 484 4199, 484 4162,




Kultuurilooline loengusari Mahtra Talurahvamuuseumis


18. märtsil esines Mahtra Talurahvamuuseumis Eesti Vabaõhumuuseumi teadur Hanno Talving, kes analüüsis oma ettekandes "1930. aastate teise poole rahvuslikud massikampaaniad" suuraktsioone, mis kujundasid olulisel määral Eesti rahvuslikku identiteeti.

Loe lähemalt



Mahtra Talurahvamuuseum kogub sel aastal lugusid ja mälestusi kahel teemal


2010. aasta on Eestis kuulutatud lugemisaastaks. 
Muuseum on seekord huvitatud vanema põlve mälestustest ja meenutustest seoses lugemise ja raamatutega. Oma kirjutistes võiks käsitleda järgmisi teemasid:

  • kuidas õpiti lugema, kuidas üldse sattus raamat pere lauale? 
  • kas koju osteti raamatuid?
  • millisel määral kasutati juba raamatukogu teenuseid?
  • kas suurem osakaal oli vaimulikul või ilmalikul kirjandusel?
  • oli mõni raamat tervele perele või pereliikmele erilise tähendusega, erilise mõjuga?
  • kas lugemise ja raamatute muretsemise komme oli teie kodus järjepidev, läbi mitme põlvkonna?
  • kindlasti oli igas talus olemas raamatute raamat, kas seda ka loeti või sirviti?

Paljud noored pered otsustavad rajada oma kodu maale. Enamasti ostetakse talumaja või ehitatakse oma elamu vanale taluasemele. On ju selline koht juba inimeste poolt äraproovitud ja elamiseks sobivaks osutunud.

Varem või hiljem hakkab uusasukas huvi tundma oma kodu ajaloo vastu. Uus elamu vanal taluasemel või ka päris uues kohas, tekitab peagi küsimusi: kellele see kuulus, kes siin enne elasid, millega nad tegelesid ja mille poolest oli see talukoht eriline?

Väga paljudele küsimustele on võimalik vastuseid leida arhiividest, kuid sealt ei pruugi leida kõikide taluhoonete kirjeldusi, talupere iseloomustust ja huvialasid, talulaste haridusteed ja edaspidist elukäiku. Mis tunded ja mõtted meenuvad või valdavad neile küsimustele mõeldes?

Sageli leiab vanast talumajast hulga päevinäinud fotosid. Kes on need rõõmsate nägudega lapsed tõsiste vanamate süles, kes on need kurvad leinajad pereisa kirstu juures 
– need küsimused jäävadki enamasti vastuseta.

Oma uurimuse võiks teha kodutalust, naabriperest või miks mitte kirja panna ning iseloomustada kogu küla. Miks üks või teine talu maha jäeti, lammutati või uude kohta üles ehitati?
Juurde võiks lisada fotosid inimestest ja nende tegemistest, taluhoonetest ning ümbritsevast loodusest. Kui kirjutate mõnest väga erilisest hoonest või esemest, kuid selle kohta pole fotot, siis võiksite julgesti selle mälu järgi ise  üles joonistada. Uurimusele võiks lisada käsitsi joonistatud elumaja, kõrvalhoonete ning ka õuede plaane. Tavaliselt oli talus igal hoonel, maalapil, metsatukal või künkal oma nimi. Ka need nimed peaksid edasi elama!

Originaalseid fotosid ja dokumente ärge kleepige oma uurimustesse, neist saab muuseumis koopiad teha. Seda ka siis, kui soovite  kogu originaalmaterjali meile loovutada. Oma kirjatööd (käsitsi kirjutatud või arvutil trükitud) koos illustreeriva materjaliga (fotod, dokumendid, joonised, plaanid) palume saata ussimaarjapäevaks, 8. septembriks 2010 Mahtra muuseumisse.

Kokkuvõtteid teeme ja kirjutajaid täname sel aastal mihklipäeval, 29. septembril Luhtre Turismitalus, kuhu on rajatud kodumuuseum, kus osatakse väärtustada talus elanud eelmiste põlvede töid ja tegemisi.

Uurimustöö koostamise käigus võite nõu küsida muuseumi teadurilt Rait Talvojalt telefonitsi 484 4199 või aadressil
Nobedat sulejooksu ja toredaid avastusretki oma kodupaiga uurimisel!





Harjumaa Muuseumi näitus "Täna pulmad, homme pulgad, ülehomme lepamalgad"


5. veebruaril kell 14.00 avatakse Mahtra Talurahvamuuseumis 19. sajandi ning 20. sajandi alguse Harjumaa pulmakombeid tutvustav näitus, kus eelkõige on pööratud tähelepanu pulmadele eelnenud ajale ning veimevaka valmistamisele ja selle laialijagamisele.

Eksponeeritakse esemeid Harjumaa Muuseumi, Eesti Vabaõhumuuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi, SA Viimsi Muuseumid ja Rootsi-Kallavere Küla Muuseumi, Mahtra Talurahvamuuseumi ning Eesti Rahva Muuseumi kogudest.

Näituse koostasid Harjumaa Muuseumi pedagoogid Jaanika Jaanits ja Liisa Põld ning kujundas Amandus Adamsoni Ateljeemuuseum juhataja Kätlin Janson. Näitus jääb Mahtra Talurahvamuuseumis avatuks kuni 31. märtsini 2010.


Täpsem informatsioon: tel 484 4199, 484 4162,




Vanu koolilugemikke sirvides


Teisipäeval, 16. märtsil algusega kell 12.00 toimub Rapla Keskraamatukogu ja Mahtra Talurahvamuuseumi korraldusel Luhtre Turismitalus Raplamaa keskastme õpilaste emakeelepäevale pühendatud konverents "Vanu koolilugemikke sirvides".

Teemakohase ettekande 20.sajandi algupoole koolide lugemisraamatutest teeb kauaaegne emakeele õpetaja ja kultuuriloolane Aino Villand.

Katkendeid lugemikest kannavad ette õpilased ise, musitseerivad Märjamaa kunsti-ja muusikakooli noored pillimängijad.

Näituse vanadest lugemisraamatutest on üles seadnud Mahtra Talurahvamuuseum.



Rahvusvaheline turismimess TOUREST 2010


Mahtra Talurahvamuuseum osaleb koos teiste Raplamaa ettevõtjatega rahvusvahelisel turismimessil TOUREST 2010, mis toimub 12.-14. veebruaril 2010 Eesti Näituste messikeskuses. Turismimessil pakub Mahtra Talurahvamuuseum soodustusi ning üllatusi kõigile huvilistele.

Kohtume turismimessil TOUREST 2010!


Täpsem informatsioon: tel 484 4199, 484 4162 




Näitus "Kolhoositee on ainuõige" üleval jaanuari lõpuni


18.-28. jaanuar 2010


Ootame eakate klubisid ja gümnaasiumi õpilasi vaatama näitust kolhooside loomisest 60 aastat tagasi ja kaasa lööma noore kolhoosi "Mahtra võit" aastakoosolekul.


Programmi pikkus kokku 1,5 tundi
Osalejate maksimaalne arv 35
Hind: 20 krooni


Eelregistreerimine tel 484 4199



Tänusõnad muuseumi toetajaile ja koostööpartnereile

Mahtra Talurahvamuuseum tänab inimesi, kes 2009. aastal on Mahtra Talurahvamuuseumi rahaliselt toetanud.

Tänud teile!

Sirje Endre, Õie Veskimäe, Asta Oja, Arved Allemann, Tiia Vaarmann, Madis Häusler, Eve Lend

Teie annetuste toel saame muretseda uued spetsiaalsed riiulid  muuseumiesemete hoidmiseks.

Muuseumi  on jätkuvalt võimalik toetada, tehes selleks annetuse Rahandusministeeriumi kontole nr. 10220028801019, viitenumber 2500020177. Viitenumber tuleb kindlasti märkida, sest see tagab, et raha läheb kindlasti muuseumi arvele.





2010
Mahtra Talurahvamuuseum, Muuseumi 1, Juuru alevik, Rapla vald, 79401 Raplamaa, tel 484 4199, 484 4162,
Eesti keeles   In English   По русски